Własna sauna – jak podejść do tematu?

Także średni dochód pozwala korzystać z prywatnej sauny. Czy trzeba posiadać ekstra teren na podwórku lub specjalne urządzenia? Na prywatną saunę może pozwolić sobie właściwie każdy, kto chce skorzystać z jej relaksujących zalet. Ale zakłądając własny rozkoszny zakątek należy popatrzeć na szczegóły. Czy ręcznik 140×70 jest wystarczający do radości z jej uroków?

Pamiętaj o tym przed zakupem prywatnej sauny

Oto kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę, decydując się na montaż własnej sauny. O czym nie wolno zapomnieć?

Miejsce pod saunę. Powszechne wyobrażenia kojarzą saunę z pomieszczeniami w większych, ogólnie dostępnych termach czy hotelach, przewidzianych na wiele osób. Wbrew pozorom sauna nie zajmuje dużo miejsca, a nawet zmieści się w M-3 w blokach, choćby w większym pomieszczeniu sanitarnym. Łazienka do instalacji sauny jest nawet wskazana, ponieważ nie ma potrzeby montować prysznica z zimną wodą. Jeśli mieszkasz na własnej posesji, rozważ zlokalizowanie jej na zewnątrz poza domem. W podobnym wypadku warto pamiętać o dołączeniu prysznica, pod którym schładza się ciało po wyjściu z sauny.

Co powinieneś wiedzieć przed instalacją sauny?

Współczesne instalacje domowe mają w specyfikacji ogrzewanie na prąd. Dlatego do zamontowania urządzeń sauny musisz zadbać o instalację elektryczną o właściwych parametrach. Poza tym do miejsca na saunę powinna zostać podprowadzona instalacja wod-kan, a poza tym urządzenia do wentylacji – na pewno będzie mnóstwo pary wodnej do odprowadzenia na zewnątrz. Jeżeli umieścisz saunę w łazience, o tę instalację musisz zadbać z dużą pieczołowitością.

Z jakim wydatkiem należy się zmierzyć przy stawianiu sauny. Ceny saun kształtują się odpowiednio do modeli, wielkości, profilu energetycznego oraz dodatków. Proste modele saun do zastosowań domowych to koszt około 4-5 tys. zł, a więc nie jest to koszt przekraczający zdolności ekonomiczne osoby o średnich zarobkach. Rzecz jasna bardziej zaawansowane produkty kosztują jeszcze więcej.

Sauna – nie taki diabeł straszny, jak go malują

Od setek lat sauna jest cenionym środkiem relaksu ciała i umysłu po dniu naznaczonym wysiłkiem i wielorakimi wyzwaniami. Sauna jest pełną korzyści receptą na poprawę naturalnej odporności, hartowanie swojego organizmu oraz odświeżenie dla każdej komórki. Dobrym czasem na ten typ zabiegu będzie zimniejsza część roku, gdy na zewnątrz robi się chłodno i niesprzyjająca pogoda zniechęca do uprawiania jakichkolwiek działań prozdrowotnych. W saunie można rozgrzać ciało i w ten sposób oczyścić z kumulujących się zanieczyszczeń. Przyjemne sesje w saunie nie tylko zrelaksują organizm, ale też w pozytywny sposób poprawią sprawność. To szczególnie istotne w naszej strefie klimatycznej, gdy ograniczona emisja światła słonecznego i długi czas po zmroku powodują, że człowiek poszukuje dodatkowego źródła energii.