Wanna dla starszego człowieka czy prysznic?

Osoby starsze oraz niesprawne ruchowo szczególnie często mają kłopot z prostymi aktywnościami. Niezmiernie dużo wysiłku muszą włożyć m.in. żeby się wykąpać. Problemem jest wejście do brodzika bądź wanny, a czasami wydostanie się z nich.  Żeby sprostać pragnieniom osoby starszej, przy aranżacji łazienki, warto wziąć pod rozwagę jego potrzeby oraz przyzwyczajenia.

Jak przygotować wygodną łazienkę dla seniora?

Łazienka dla osoby starszej powinna być przede wszystkim wygodna Musi uwzględniać przyzwyczajenia oraz ograniczenia ruchowe seniora. Wygląd może odejść na dalszy plan. Najkorzystniejszym wyjściem wydaje się prysznic otwarty, bez brodzika, jednak nie każdy senior da radę wykąpać się stojąc.
Usprawnienia takie jak barierki i siedzisko umieszczane pod prysznicem efektywnie minimalizują ryzyko poślizgnięcia. Za wyborem prysznica może przemawiać jego koszt oraz prostota instalacji. Szczyt komfortu i bezpieczeństwa zagwarantuje spora kabina prysznicowa. Niewielka kabina może okazać się dokuczliwa podczas wchodzenia do niej, a ponadto niekomfortowa w używaniu. W wybranych przypadkach wanna może okazać się korzystniejszym rozwiązaniem. W tym przypadku jednak wejście i wyjście z wanny jest skomplikowane lub nawet niemożliwe ze względu na ograniczenia ruchowe.

Co zrobić, gdy dana osoba woli wannę?

Przyzwyczajenie dla seniorów ma wielką wagę. Jeśli wybierają wannę, nie warto zmuszać ich do prysznica. Dodatkowo, nie w każdym mieszkaniu mamy możliwość zrezygnowania z wanny na rzecz prysznica bez brodzika.
Obecnie sklepy prześcigają się w sprzedaży wielu udogodnień do wanien. Mowa tutaj o dodatkowych barierkach albo schodkach. Dobrym rozwiązaniem jest wanna wpuszczana w podłogę. Nie każdy jednakże może sobie na nią pozwolić.
Każdy nestor na pewno doceni rozwiązanie którym jest wanna z drzwiczkami. Posiada ona niski próg wejścia dzięki czemu osoby z ograniczeniami fizycznymi nie będą miały kłopotu z wejściem do wanny.
Wanna z drzwiczkami ułatwia swobodną kąpiel bez pomocy rodziny lub opiekuna.
Drzwiczki otwierają się do wewnątrz, i po zamknięciu ich, nie trzeba martwić się, że przez nieuwagę się otworzą. Montaż takiej wanny jest możliwy w każdej łazience. Zatem jest ona świetnym rozwiązaniem dla seniora.